صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند که به عنوان شخصیت حقوقی مستقل منحصراً توسط نهادهای مالی دارای مجوز سبدگردانی، تأسیس می‌گردند. این صندوق‌ها با مدیریت افراد متخصص، بر پایه اساسنامه و امیدنامه خود فعالیت کرده و وجوهی را که سرمایه‌گذاران در اختیـار آن‏ها قرار می‌دهند در راستای ایجاد بازده مناسب‌تر در مقایسه با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشابه و به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری، با توجه به ماهیت و در قالب ترکیب دارایی‏های قید شده در امیدنامه خود در سبد متنوعـی از سهام، اوراق با درآمد ثابت و یا سپرده‌های بانکی با نرخ ترجیحی سرمایه‌گذاری می‌نمایند. از این روبه افرادی که به‏ تازگی قصد ورود به بازار سرمایه (بورس) را دارند توصیه می‌شود به‏ جای خرید و فروش مستقیم سهام شرکت‌ها، از طریق سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها که با مکانیزم صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند، اقدام نمایند. با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد به طور دایم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

چند نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

 

صندوق‏های سرمایه ‏گذاری را بر مبناهای فاکتورهای متعددی می‏توان طبقه‏ بندی کرد. انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر مبنای ترکیب دارایی‏ها که عبارتند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام (Mutual Funds)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت (Fixed Income) و صندوق‏های سرمایه ‏گذاری مختلط. همچنین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر مبنای هدف عبارتند از صندوق‏های سرمایه ‏گذاری جسورانه، نیکوکاری، اختصاصی بازارگردانی، زمین و ساختمان، کالایی، گواهی سپرده‏ها و … که در ایران همه انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری ذکر شده در حال فعالیت هستند.

هم اکنون بیش از ۵۰ صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت فعال وجود دارد که ارزش تقریبی دارایی آن‏ها به بیش از یکصد و سی و سه هزار میلیارد تومان (در حدود ۱۰% کل سپرده موجود در بانک‌ها) رسیده است.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس از کدام نوع صندوق هاست؟

 

صندوق سرمایه‏گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس از نوع صندوق‏های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت (Fixed Income) است. در این نوع صندوق‏ها، وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران محترم در پرتفویی (سبدی) متشکل از سپرده‌های بانکی با نرخ سود ترجیحی و همچنین اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل اوراق قرضه، اوراق مشارکت، انواع اوراق بدهی، اوراق صکوک، اوراق دولتی و …) و سهام، سرمایه‌گذاری و مدیریت می‌شود. از ویژگی‌های منحصر به‏فرد این نوع صندوق‌ها می‌توان به بدون ریسک (Risk-Free) بودنشان اشاره کرد که در واقع ریسک سرمایه‌گذاری در آن‏ها تقریبا مشابه با ریسک سپرده‌گذاری در بانک‌ها و یا خرید اوراق مشارکت دارای ضامن معتبر می‌باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس چیست؟

 

صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت نیکوکاری ورزشی پرسپولیس به شماره ثبت ۱۱۱۹۸ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و هچنین تحت شماره ۳۲۸۷۶ و شناسه ملی ۱۴۰۰۳۷۳۸۹۴۹ در اداره ثبت شرکت‌ها در آذر ماه سال ۱۳۹۲ با مدیریت کارگزاری سهم آشنا، ضمانت نقدشونگی بانک قرض الحسنه رسالت و مدیریت اجرایی باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس با نوع نیکوکاری و در اوراق با درامد ثابت تاسیس گردیده است. هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری وجوه از اشخاص نیکوکار و اختصاص آن‌ها به خرید انواع دارایی‌های موضوع امیدنامه صندوق به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، بهره‌گیری از صرفه‌جویی‌های ناشی از مقیاس و تأمین منافع و سپس مطابق تصمیم سرمایه‌گذار، اختصاص تمام منافع حاصله به امور نیکوکارانه مندرج در امیدنامۀ صندوق یا اختصاص بخشی از منافع حاصله به سرمایه‌گذار و باقیماندۀ آن به امور نیکوکارانۀ مندرج در امیدنامۀ صندوق است.

اهداف نیکوکارانه صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس چیست؟

 

امور نیکوکارانۀ مورد نظر صندوق، اختصاص تمام یا بخشی از منافع نیکوکارانه خاصله از صندوق به تقویت تیم‏های پایه و پیشکسوتان باشگاه و نیز تکمیل و تجهیز آکادمی باشگاه پرسپولیس می‏باشد.

انواع مشارکت در صندوق های نیکوکاری چگونه است؟

 

سرمایه‌گذار می‌تواند در هنگام پذیره‌نویسی یا در طول دورۀ فعالیت صندوق، درخواست کند که گواهی سرمایه‌گذاری مربوطه به نام مدیر اجرا صادر شود. در این‌صورت، منافع حاصل از سرمایه‌گذاری، به مدیر اجرا پرداخت می‌شود تا در امور نیکوکاری مندرج در امیدنامه صرف شود. درهنگام انحلال صندوق، سهم واحدهای سرمایه‌گذاری که به‌نام مدیر اجرا صادرشده است نیز به مدیر اجرا پرداخت می‌شود تا در امور نیکوکارانۀ یادشده صرف شود. هم‌چنین سرمایه‌گذار می‌تواند، ضمن درخواست صدور گواهی‌سرمایه‌گذاری به نام خود، تمام منافع حاصل از سرمایه‌گذاری خود را به امور نیکوکارانه مندرج در امیدنامه اختصاص‌دهد یا بخشی از منافع را (که حداکثر آن در امیدنامه درج شده‌است) به خود اختصاص دهد و مابقی منافع را به امور نیکوکارانۀ مذکور اختصاص دهد. هر بخش از منافع که به امر نیکوکارانه یادشده اختصاص داده‌شده باشد به مدیر اجرا پرداخت می‌شود تا در امور مذکور، صرف نماید. در صورتی‌که سرمایه‌گذار، واحدهای سرمایه‌گذاری را به مدیر اجرا منتقل ننموده و خود مالک واحدهای سرمایه‌گذاری محسوب ‌شود، می‌تواند نحوۀ اختصاص منافع حاصل از سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهد.

ارزش هر واحد صندوق‌ چگونه مشخص می‌شود؟

 

واحد سرمایه‌گذاری، کوچکترین جزء سرمایه صندوق است که قابلیت صدور و ابطال دارد و مشابه برگه سهم در شرکت‌هاست. ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) تا ساعت ۱۴ روز کاری بعد، از تقسیم مابه ‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌های صندوق بر تعداد کل واحدهای معتبر به دست آمده که این عدد مبنای صدور ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق است.

ضامن نقد شوندگی صندوق به چه معناست و چه مزایایی دارد؟

 

یکی از بزرگترین مزایای صندوق‌ سرمایه ‏گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس، دارا بودن رکن ضامن نقد شوندگی است. بدین معنا که در زمان ابطال واحدهای صندوق، مدیرصندوق از محل سپرده‌های بانکی و یا فروش اوراق بهادار با درآمد ثابت، وجوه مورد نیاز سرمایه‌گذار را تامین و به وی پرداخت می‌نماید. چنانچه به هر دلیلی امکان نقدشوندگی سریع وجود نداشته باشد (امری که امکان وقوع آن با توجه به نوع سرمایه‌گذاری صندوق نزدیک به صفر است)، بانک حکمت ایرانیان به عنوان ضامن نقدشوندگی صندوق، موظف است نسبت به تزریق منابع و صدور واحدهای جدید به نام خود جهت تامین مالی صندوق اقدام نماید.

ضمانت نقد شوندگی بدان معناست که چنانچه دسترسی سریع به سپرده‏های بانکی یا امکان نقد شوندگی سریع اوراق یا سهام موجود در صندوق وجود نداشته باشد، ضامن نقد شوندگی(بانک حکمت ایرانیان) پرداخت وجه جهت تأمین نقدینگی لازم برای پرداخت بدهی ناشی از ابطال واحدهای سرمایه‏ گذاری را تضمین کرده است. آیا ابزار مالی قابل سرمایه‌گذاری دیگری را می‌شناسید که این چنین دارای ضمانت پرداخت مطمئن باشد؟

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق چگونه است؟

 

سرمایه‌گذاران محترم می‌توانند با یک‏بار مراجعه حضوری به محل مدیر ثبت صندوق و همراه داشتن مدارک هویتی (جهت احراز هویت) اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند. هر چند که این امکان وجود دارد تا نمایندگان مدیر صندوق در شرایط خاص در محل سرمایه‌گذاران محترم نسبت به انجام مراتب قانونی اقدام نمایند. پس از واریز وجه به حساب بانکی صندوق (از طریق مراجعه به بانک و یا با استفاده از دستگاه کارت‏خوان موجود در محل مدیر ثبت صندوق)، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری بر مبنایNAV همان روز صورت می گیرد.

یکی از مهمترین مزایای صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس ، این است که در صورت درخواست ابطال، وجه آن بر مبنای NAV روز بعد محاسبه شده و مبلغ واحدهای ابطال شده دو روز کاری بعد از درخواست به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌گردد.

به منظور رفاه حال سرمایه‌گذاران محترم پس از یکبار مراجعه حضوری جهت احراز هویت، امکان صدور و یا ابطال واحدهای صندوق نیکوکاری ورزشی پرسپولیس از طریق تارنمای صندوق به آدرس www.perspolisfund.ir برای سرمایه‌گذاران عزیز فراهم گردیده است تا با سهولت بیشتری نسبت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود اقدام نمایند.

نحوه پرداخت سود صندوق چگونه است؟ آیا سود صندوق همواره ثابت و به کلیه سرمایه‌گذاران به میزان یکسان تعلق می‌گیرد؟

 

پرداخت سود در این صندوق مشابه بانک‌ها، به صورت شش ماهه بوده و بر مبنای خالص ارزش دارایی‌های صندوق (NAV) در روز ۱۵ام شهریور و ۱۵ ام اسفند ماه هر سال محاسبه و حداکثر تا ۷ روز کاری به سرمایه‌گذارانی که صدور واحدهای سرمایه گذاری آنها از نوع بخشش قسمتی از سود است پرداخت می‌گردد.‌

یکی از الزامات امیدنامه صندوق‌ها پیش بینی حداقل سود سالیانه به عنوان تضمینی برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران و تلاش حداکثری مدیر صندوق جهت کسب بازدهی بالاتر بوده که در صندوق نیکوکاری ,ورزشی پرسپولیس نیز این پیش بینی به میزان ۱۷ درصد سالیانه است. بنابراین سود پرداختی در ماه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

سرمایه‌گذاران محترم می توانند کلیه اطلاعات مورد نیاز از جمله اساسنامه و امیدنامه صندوق، بازدهی، گزارش مجامع، اخبار صندوق و همچنین اطلاعات گردش حساب و دارایی خود را بعد از دریافت شناسه و رمز عبور در تارنمای صندوق به نشانی www.perspolisfund.ir ملاحظه نمایند.